Enerji Kimlik Belgesi Başvurusunda Son Gün 1 Ocak 2020!

Enerji Kimlik Belgesi Başvurusunda Son Gün 1 Ocak 2020!

 

1 Ocak 2020 itibari ile EKB almayan binalarda bulunan daireler ne satılabilecek, ne de kiraya verilebilecek.  920 Bin Bina Enerji Kimlik Belgesi Aldı!  Açıklanan ilk rakamlara göre Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 920 bine ulaştı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan ilk rakamlara göre 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlanan EKB alan binalar arasında 165 bin 983 tanesi İstanbul'da, 87 bin 806 tanesi Ankara'da ve 71 bin 278 tanesi İzmir'de yer aldı. 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, EKB Nasıl Alınır?

“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, her binanın enerjiyi en etkin şekilde kullanması ve enerji tasarrufunu üst seviyeye çıkarmak amacı ile yetkili kurumlar tarafından hazırlanan belgeye enerji kimlik belgesi adı verilmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar tarafından verilmekte olup her binanın EKB alması yasal bir zorunluluktur.

  Eski Binalarda Mantolama Zorunluluğu Var Mı, Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Isı Yalıtımı Yaptırmak Gerekiyor Mu?

Eski binalara mantolama zorunluluğu bulunmuyor ancak EKB alınması yasal bir zorunluluk olarak uygulanıyor.  1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar için tapu devri ve kiralama işlemi yapılamayacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında ... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir. Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu.